COVID 19 – zniesienie obostrzeń a nowe zachorowania

Epidemia COVID 19 obiegła niemal cały świat i wywołała kryzys gospodarczy, którego skutki ukażą kolejne lata. Masowe zgony w zachodnich krajach Europy, sprawiły że granice wielu krajów, w tym Polski zostały zamknięte a na obywateli nałożono wiele zakazów i obostrzeń. Zamknięto urzędy, galerie handlowe, restauracje, kina i inne budynki użyteczności publicznej. Obecnie znów możemy poczuć się jak za czasów sprzed epidemii, mimo że najnowsze statystyki jasno ukazują, że zagrożenie wcale nie minęło.

Wzrost zakażeń COVID 19 – czy zniesienie obostrzeń to dobre posunięcie?

Po wykryciu w Polsce pierwszego zakażenia wirusem COVID 19 w dniu 4 marca w Zielonej Górze rząd polski szybko podjął decyzję o wprowadzeniu stanu epidemii z dniem 20 marca. Po około dwóch miesiącach ponownie możemy w miarę swobodnie korzystać z kościołów, spacerować bez maseczek czy robić zakupy w galeriach handlowych. Rząd stopniowo przeprowadził odmrażanie polskiej gospodarki, aby uniknąć jeszcze głębszego kryzysu gospodarczego, który dotknął inne kraje. Z dniem 1 czerwca wznowiono loty pasażerskie, zaś od 6 czerwca bez problemu możemy udać się do kina, teatru i na basen. Mimo to stale odnotowuje się coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem. Dotyczy to nie tyko Śląska, który do niedawana był tematem głównym polskiego rządu. Imprezy masowe w tym śluby oraz otwarcie przedszkoli udowadniają, jak szybko rozprzestrzenia się choroba w przypadku lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, że wraz z nadejściem cieplejszych dni aktywność wirusa zmaleje w dniu 8 czerwca padła rekordowa liczba nowych zakażeń od początku trwania pandemii – 599 nowych przypadków. Wielu z nas ucieszył fakt, że możemy powrócić do pracy i codzienności sprzed pandemii, jednak nie można stracić czujności i należy odpowiednio chronić się przed COVID 19, aby nie powielić błędu Włoch czy Wielkiej Brytanii.

Jak zachowywać się po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią COVID 19?

Choć w trakcie odmrażania polskiej gospodarki większość ograniczeń i nakazów w związku z COVID 19 zostało zniesionych, niektóre z nich nadal funkcjonują. Dlatego też warto je znać i sumiennie się do nich stosować dla naszego własnego zdrowia. Choć nie musimy już nosić utrudniających oddychanie maseczek ochronnych podczas spaceru, jeśli możemy zachować dystans dwóch metrów, nadal obowiązują nas one w strefach publicznych takich jak sklepy, urzędy i poczta, galerie handlowe, ośrodki kulturowe, w komunikacji publicznej, w palcówkach leczniczych, a także podczas jazdy samochodem, jeśli nie mieszkamy z osobami z nami jadącymi. Wciąż też obowiązuje nakaz odbycia 14 –dniowej kwarantanny w przypadkach:

  • osób, które miały kontakt z osobami ze stwierdzonym wirusem;
  • osób, które wróciły z zagranicy (z wyjątkami);
  • osób, które mieszkają razem z osobami przebywającym na kwarantannie domowej.

Po upływie 12-stego dnia kwarantanny każda z tych osób powinna zgłosić się do specjalistycznej placówki diagnostycznej i poddać się testowi na obecność COVID 19.

Co ważne, dalej powinniśmy maksymalnie unikać kontaktu z innymi osobami, kichać w zgięcie łokcia, a po wyjściu z domu używać środków dezynfekujących oraz myć ręce tak często, jak to możliwe. Pamiętajmy, że zniesienie obostrzeń nie zwalnia nas z zachowania szczególnej ostrożności i dbania zarówno o nasze własne zdrowie, jak i zdrowie całego społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *