Okres grypy i przeziębienie

Grypa i przeziębienie to dwa różne schorzenia, które mogą wystąpić w podobnym czasie, jednak różnią się pod względem przyczyny i objawów.

Grypa jest poważnym, sezonowym schorzeniem, które atakuje drogi oddechowe. Grypa jest infekcją wirusową wywoływaną przez wirusy grypy typu A, B lub C. Grypa charakteryzuje się nagłym początkiem, wysoką gorączką powyżej 38oC, dreszczami, bólem gardła, kaszlem, bólem głowy, bólem mięśni i osłabieniem.

Natomiast przeziębienie jest infekcją wirusową, która atakuje górne drogi oddechowe, takie jak nos i gardło. Przeziębienie jest wywoływane przez różne wirusy, przeziębienie charakteryzuje się stopniowym początkiem, katarem, kichaniem, bólem gardła i częstym kaszlem.

Leczenie grypy jak i przeziębienia polega głównie na leczeniu objawowym, popularnymi lekami jak paracetamol, ibuprofen czy syropami na wszelkiego rodzaju kaszel. W przypadku cięższych przypadków grypy mogą zostać przepisane specjalistyczne leki przeciwwirusowe co ma na celu zmniejszenie czasu trwania choroby. Podczas przeziębienia i grypy należy pamiętać o odpoczynku oraz piciu dużej ilości płynów.

Istnieje kilka sposobów na zapobieganie zachorowaniu jednak trzeba zrozumieć, że główną barierą dla wirusów jest nasz organizm a więc jego zdrowy i silny stan – odporność – w momencie kontaktu z wirusami ma największe znaczenie.

Aby wspomóc organizm możemy stosować kilka prostych zasad:

 1. Myj ręce często i dokładnie, szczególnie po dotykaniu twarzy, przed jedzeniem, po kontakcie z chorymi lub po powrocie do domu
 2. Unikaj kontaktu z osobami chorymi na przeziębienie lub grypę
 3. Dbaj o odpowiednią ilość snu – podczas snu nasz organizm regeneruje się najszybciej
 4. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną jak chociażby codzienne spacery
 5. Zmień nawyki żywieniowe na zdrową pełnowartościową dietę nieobciążającą przewodu pokarmowego a tym samym organizmu
 6. Postaraj się zredukować stres – stres jest jednym z najbardziej wyniszczających nasz organizm czynników
 7. Unikaj palenia tytoniu i unikaj dymu tytoniowego
 8. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w miejscu pracy i w domu
 9. Pij dużo wody i innych płynów, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia
 10. Staraj się unikać zanieczyszczonego powietrza, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym
 11. Jeśli masz skłonności do przeziębień, staraj się unikać kontaktu z osobami chorymi, unikaj przeciągów i nie przebywaj w miejscach publicznych, gdy jest dużo chorych osób
Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *