Borelioza

Borelioza a biorezonans

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, na którą co roku zapada tysiące osób. Niektóre objawy boreliozy są podobne do objawów innych chorób, dlatego też często nie jest odpowiednio szybko zdiagnozowana, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Skuteczne leczenie boreliozy za pomocą biorezonansu

Tradycyjnie testy na obecność boreliozy wykonuje się za pomocą testów serologicznych ELISA, wykrywający przeciwciała w klasie IgM i IgG. Przeciwciała te utrzymują najwyższy poziom w krwi w okresie od 4-6 tygodni od zakażenia, a powoli zanikają po okresie 4-6 miesięcy. Następnie podejmuje się lekoterapię antybiotykową. Testy te nie są jednak dokładne, dlatego też należy wykonywać dodatkowe testy sprawdzające obecność bakterii boreliozy. Często też zdarza się, że także samą lekoterapię należy powtarzać, gdyż nie daje ona zamierzonych efektów za pierwszym razem. Do popularności tych testów przyczynia się ich niska cena, jednak ich skuteczność nie jest stuprocentowa zwłaszcza w późniejszych stadiach choroby, gdy bakterie zdążyły już przeniknąć głęboko w tkanki nerwowe, stawy czy kości.

Testy na boreliozę w szybki, bezinwazyjny i skuteczny sposób można przeprowadzić z wykorzystaniem biorezonansu, który wykorzystuje fale elektromagnetyczne o odpowiedniej częstotliwości. Wyniki badania dostępne są od razu i charakteryzują się wysoką dokładnością pomiarów. Badanie za pomocą biorezonansu aparatem Mora może być stosowane także w ramach leczenia boreliozy oraz wykrywania innych obciążeń zdrowotnych i chorób wywołanych przez bakterie, wirusy, grzyby czy pleśnie. Poprzez odczyt fal o określonej częstotliwości, specyficznej dla bakterii boreliozy można w skuteczny sposób nie tylko stwierdzić jej obecność w organizmie, ale i określić stopień zakażenia bakterią i rozprzestrzenienia się jej w narządach i tkankach pacjenta. Z kolei wykorzystanie odpowiednich drgań za pomocą aparatu Mora pozwala znacznie osłabić bakterie boreliozy, a ostatecznie skutecznie je wyeliminować.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu aparatem Mora na obecność boreliozy może być przyjmowanie leków antybakteryjnych oraz antybiotyków. Leki te istotnie wpływają na aktywność bakterii i zagłuszają fale przez nie emitowane co uniemożliwia prawidłową diagnozę. Warto zatem uprzedzić specjalistę wykonującego terapię o wszelkich przyjmowanych lekach odpowiednio wcześniej przed badaniem. Czas trwania terapii biorezonansu uzależniony jest od stopnia rozsiania bakterii boreliozy oraz ogólnego obciążenia organizmu spowodowanego innymi toksynami i patogenami. Z reguły są to wizyty trwające około 1 godziny, które powinny być powtarzane 1 -2 razy w tygodniu. Co więcej, w przypadku wielu dolegliwości towarzyszącym boreliozie efekty widoczne są już po kilku zabiegach – np. ustępują bóle głowy i stawów oraz następuje ogólna poprawa samopoczucia.

Warto jednak pamiętać, aby po początkowej poprawie nie zaniechać kolejnych wizyt. Borelioza to choroba, którą należy wyleczyć całkowicie, aby nie następował dalszy jej rozwój.

 

Czym jest borelioza i jakie są jej objawy?

Borelioza – zwana też chorobą Lyme – wywoływana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi, która znajduje się w jelitach popularnych w naszej strefie klimatycznej kleszczy zwyczajnych. Są to pajęczaki z gromady roztoczy, które żywią się krwią nosiciela. Rozpoczynają żerować na przełomie marca i kwietnia, zaś apogeum ich aktywności przypada w dwóch okresach: pierwszym w maju i czerwcu oraz drugim we wrześniu i październiku. Jednak, gdy warunki są sprzyjające a temperatura wynosi więcej niż + 5 stopni Celcjusza mogą one żerować również poza tymi miesiącami. Kleszcze oczekują na zwierzę lub człowieka w runie leśnym, krzewach oraz w dolnej warstwie liści drzew na wysokości do 1,5 m. Ich ślina zawiera właściwości znieczulające, dlatego żywiciel nie czuje, że kleszcz wbił się w jego ciało, przez co czasem mija sporo czasu zanim zorientuje się, że został przez niego ukłuty. Trzeba pamiętać, że nie każde ukłucie kleszcza wywołuje boreliozę – do zakażenia dochodzi tylko przez zakażone osobniki (szacuje się, że 1/3 kleszczy przenosi bakterie). Ponieważ bakterie boreliozy znajdują się w przewodzie pokarmowych kleszczy, zanim ze śliną dotrą one do krwi żywiciela mija z reguły od 24 do 48 godzin. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze usunięcie przyssanego kleszcza, co znacznie minimalizuje możliwość zakażenia.

 

Z przeprowadzonych badań wynika, że usunięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin zmniejsza szansę zarażenia nawet o 90% ! Zatem w większości przypadków sprawdzenie dokładnie całego ciała po powrocie np. z lasu, umożliwiające szybkie zlokalizowanie potencjalnego kleszcza jest prostą i skuteczną ochroną przeciwko boreliozie.

 

Borelioza przejawia się w różnego rodzaju objawach, dlatego też czasem mylona jest z innymi chorobami wywołującymi podobne symptomy oraz diagnozowana jest przez lekarzy różnych specjalizacji – nie tylko lekarzy pierwszego kontaktu, ale i dermatologów i neurologów. Najczęstszym objawem zakażenia boreliozą jest tzw. rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie rozszerzające się obwodowo w okolicy ukąszenia kleszcza. Jest to zmiana alergiczna lub toksyczno-zapalna, jednakże rumień występuje jedynie u około 40-60% zakażonych. Nie towarzyszy mu z reguły swędzenie ani uczucie bólu. Jest on oznaką rozwijającej się boreliozy i wbrew pozorom jest on bardzo dobrym znakiem ponieważ jednoznacznie wskazuje na zakażenie umożliwiając właściwe i szybkie rozpoczęcie kuracji na boreliozę.

 

Trzeba pamiętać, że borelioza jest wyleczalna ale skuteczność leczenia jest tym lepsza im szybciej zostanie prawidłowo zdiagnozowana i zostanie podjęta właściwa kuracja lecznicza.

 

Do innych objawów boreliozy należą:

  • nudności i wymioty;
  • sztywność karku;
  • upośledzenie narządu słuchu;
  • ustępujące zaburzenia wzroku i/lub nadwrażliwość na światło;
  • zapalenia pęcherza moczowego;
  • objawy grypopodobne – gorączka, osłabienie, ból głowy.

Jako choroba borelioza posiada trzy fazy rozwoju:

I faza wczesna

Pojawia się od 1 do 3 tygodni po ukąszeniu. Jej oznaką jest rumień wędrujący, jednak należy pamiętać, że dotyczy on jedynie około połowy przypadków. Dodatkowo mogą wystąpić bóle głowy, osłabienie, drażliwość na światło, stany grypopodobne.

II faza rozsiana

Faza wczesna, jeśli nie jest leczona przechodzi w fazę rozsianą po około 3-6 miesięcy od ukąszenia zakażonego kleszcza. Bakterie zaczynają atakować narządy wewnętrzne: mięsień sercowy, wątrobę, osierdzie czy układ pokarmowy, pojawiają się bóle mięśni i stawów. Najniebezpieczniejsze są zmiany zachodzące w zaatakowanym układzie nerwowym, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.

III faza przewlekła

Faza przewlekła następuje po około roku od ukąszenia zakażonego kleszcza, a jej skutki są widoczne nawet po wielu latach. Chory ma problemy z przewlekłym zapaleniami skóry czy stawów, a także problemy neurologiczne związane z neuroboreliozą, która może przejawiać się w:

  • problemach z widzeniem;
  • niedowładach;
  • drżeniu mięśni;
  • paraliżu mięśni twarzy;
  • zawrotach głowy;
  • problemach z mówieniem;
  • kłopotach z orientacją przestrzenną;
  • problemach z koncentracją i pamięcią.

Szybki test na obecność boreliozy!

Zadzwoń i zapisz się na wizytę 

tel. 515 250 098

Rzeszów 35-310

Al. Rejtana 10 (3 piętro, budynek „Rena”)