Główne przyczyny otyłości

We współczesnym świecie problem otyłości dotyka coraz większą ilość ludzi. Borykamy się ze zbędnymi kilogramami i chociaż staramy się o siebie dbać nie wiemy, gdzie leży główna przyczyna naszego tycia. Warto, więc wyjaśnić, że otyłość jest to choroba uwarunkowana przez czynniki:

1. Zewnętrzne – pośród jakich wyróżniamy:

  • nieprawidłowe codzienne odżywianie
  • niewielką aktywność fizyczną
  • zaburzenia o podłożu psychoemocjonalnym
  • przyjmowane leki

2. Wewnętrzne, jakimi są:

  • biologiczne
  • genetyczne

Oczywiście nie można zapominać także o fakcie, że istnieje w medycynie także podział na otyłość pierwotną i wtórną. Mówiąc o otyłości pierwotnej mamy na myśli, że jest to schorzenie, jakie samo w sobie stanowi sedno zaburzeń. Przyczyną otyłości pierwotnej są na ogół złożone zaburzenia genetyczne. Z kolei otyłość wtórna jest przeważnie konsekwencją innej choroby metabolicznej, czy też może być efektem ubocznym farmakoterapii. Warto zastanowić się, więc nad poszczególnymi przyczynami otyłości a także nad sposobem ich eliminowania.

Nieprawidłowe odżywianie

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jedną z najczęstszych przyczyn otyłości jest nieprawidłowe odżywianie. Jeśli nasze posiłki są niezdrowe, wysokokaloryczne, wówczas dochodzi do zaburzenia bilansu energetycznego organizmu a tym samym w rezultacie odkłada się tkanka tłuszczowa. Obecnie żyjemy szybko, bardzo często nie zwracamy uwagi na to, co jemy, nie interesujemy się kalorycznością danej potrawy, a także nie sprawdzamy zawartości zawartych dodatków chemicznych. Te elementy negatywnie wpływają na nasz metabolizm. Oczywiście zasadniczym problemem w tej kwestii może być także nadmierny apetyt, przez co trudno ograniczyć nam spożywane pokarmy. Wiele osób boryka się z problemem otyłości już od dzieciństwa, a tym samym próby odchudzania się w późniejszym wieku niemalże nie przynoszą pozytywnych efektów.

Mała aktywność fizyczna

Bez wątpienia otyłość jest także wynikiem zbyt małej aktywności fizycznej. Nawet, jeśli jemy mało, nie uprawiając sportu możemy cierpieć na nadwagę. Jest tak przede wszystkim, dlatego, że wówczas nasza indywidualna spoczynkowa przemiana materii jest tak bardzo niska, że mamy w organizmie zbyt dużą dawkę energii. W takim przypadku potrzebny jest nam wysiłek fizyczny, ponieważ bez niego grozi nam nadwaga.

Zaburzenia o podłoży psychoemocjonalnym

Otyłość może być także wynikiem zaburzeń psychoemocjonalnych, oraz wszelkiego typu stresów. Współcześnie wciąż często są one bagatelizowane w ogólnym mechanizmie powstawania otyłości, jednakże należy zdawać sobie sprawę, że nadmierne spożywanie pokarmów może być uzależnieniem, z którym bez pomocy lekarza trudno sobie poradzić. Do otyłości może, więc prowadzić depresja, zaś w przypadku tym nadmierne jedzenie jest dla nas sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Cierpiąc na zaburzenia emocjonalne, spożywając pokarmy w naszym ciele wydzielane są hormony szczęścia, znane też, jako endorfiny. W takim przypadku, więc jedzenie poprawia nam humor, oraz łagodzi stresy, jednakże także prowadzi do otyłości.

Leki

Leki, które stosujemy długotrwale również mogą prowadzić do nadwagi oraz otyłości. Najczęściej takimi właśnie lekami są kortykosteroidy, które znacznie podwyższają stężenie glukozy we krwi a tym samym zatrzymują wodę w organizmie. Obraz tutaj mamy bardzo charakterystyczny, ponieważ czujmy się spuchnięci.

Czynniki genetyczne

Jak donoszą najnowsze badania, u około trzydzieści procent osób, które cierpią na otyłość, problem ten leży u podstaw i jest on uwarunkowany czynnikami genetycznymi. Najczęściej mamy do czynienia z mutacjami punktowymi, jednogenowymi a także wielogenowymi. W takich przypadkach mamy problem z regulacją przemiany materii, a także z niewłaściwym dojrzewaniem komórek tłuszczowych. Mówiąc o czynnikach genetycznych, które są przyczyną otyłości warto wspomnieć, że czynnikiem regulującym naszą gospodarkę tłuszczową jest leptyna. Hamuje ona proces gromadzenia się tłuszczów, a także zmniejsza apetyt. Zaznaczyć warto, że występują także stosunkowo rzadkie zespoły genetyczne, jakie to odpowiadają za rozwój otyłości olbrzymiej.

Czynniki biologiczne

Zmiany patologiczne oraz szereg chorób, które to prowadzą do powstania nadwagi a w rezultacie otyłości to czynniki biologiczne. W największej ilości przypadków mamy do czynienia z zaburzeniami endokrynnycznymi, do których należą schorzenia takie jak: niedoczynność tarczycy, czy też zespół Cushinga. Warto także zauważyć, że czynnikiem biologicznym prowadzącym do otyłości może być także zespół policystycznych jajników, oraz niedobór hormonu wzrostu. Patologie związane z uszkodzeniem podwzgórza sprawiają, że w nadmiernych ilościach spożywamy pokarmy, a tym samym problem otyłości dotyka właśnie nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *