Zabiegi laserowe

Laseroterapia, powszechnie stosowana w fizykoterapii, jest metodą wspomagającą stymulację i odbudowę uszkodzonych komórek ciała z wykorzystywaniem promieniowania.

Dzięki zastosowaniu wzmocnionej wiązki światła laseroterapia znajduje zastosowaniu w leczeniu bólu, urazów i schorzeń różnego pochodzenia oraz w zabiegach medycyny estetycznej.

Prozdrowotne efekty laseroterapii

Laseroterapia, czyli biostymulacja laserowa, za pomocą lasera umożliwia emisję światła o określonej długości fal i mocy, które wnika głęboko w struktury komórek i tkanek ciała. Dzięki temu w organizmie w sposób kontrolowany wywoływane są:

 • procesy bioelektryczne – produkcja ATP, które są podstawową jednostką energetyczną mięśni i całego ciała;
 • procesy biochemiczne – wzmożona produkcja i wydzielanie histaminy oraz serotoniny, które odgrywają ogromną rolę w procesach odpornościowych organizmu, wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz hamują reakcje alergiczne;
 • procesy bioenergetyczne – poprawa metabolizmu organizmu oraz jego krążenia, co znacznie przyspiesza procesy regeneracyjne, a tym samym lecznicze komórek i tkanek.

Na co wskazana jest laseroterapia i co może leczyć za jej pomocą?

Wykonywany zabieg laseroterapii w naszym gabinecie w Rzeszowie ze względu na działanie przeciwbólowe, regenerujące, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwobrzękowe , przeciwkrwotoczne i wzmacniające układ immunologiczny laseroterapia znajduje zastosowanie w terapiach wspomagających oraz leczeniu schorzeń i dolegliwości:

 • układu kostno-mięśniowego – bóle pleców, reumatyzm, zwyrodnienie stawów i kolan, rwa kulszowa, stany pourazowe;
 • wolno gojących się ran pourazowych i pooperacyjnych;
 • przyspieszenie leczenia zwichnięć, zwyrodnień i złamań kości;
 • schorzeń dermatologicznych – rumień, zapalenia skóry, półpasiec, owrzodzenia;
 • wspomaganie terapii nowotworowych;
 • leczenie szczękościsku oraz porażenia nerwu twarzowego;
 • wspomaganie leczenia stopy cukrzycowej;
 • leczenie krwiaków.

 

Dodatkowo laseroterapia jest coraz częściej stosowana w zabiegach z dziedziny medycyny estetycznej w celu usuwania blizn, przebarwień, skutków poparzeń, tatuaży czy zbędnego owłosienia oraz znajduje szerokie zastosowanie w zabiegach odmładzających skórę. Terapię światłem stosuje się również w stomatologii w przypadku leczenia paradontozy czy wybielania zębów (w gabinecie nie zajmujemy się zabiegami z działu medycyny estetycznej).

Jak wygląda zabieg laseroterapii?

Laseroterapia i każdy zabieg wykonany z użyciem wiązki światła powinien poprzedzić wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta. W zależności od rodzaju schorzenia lub choroby należy dobrać odpowiedni rodzaj lasera oraz dostosować jego moc oraz długość emitowanych przez niego fal. Działanie wiązką światła na organizm odbywa się w sposób bezkontaktowy który polega na przyłożeniu bezpośrednio do niewielkich punktów na ciele cienkiej głowicy emitującej wiązkę światła o niewielkiej mocy. Podczas zabiegu istniej możliwość uszkodzenia wzroku, dlatego pacjent zakłada specjalistyczne okulary ochronne, natomiast cały zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny. Warto jednak pamiętać, aby po zabiegu unikać ekspozycji na promieniowanie UV oraz stosować zalecone maści. Ważne, aby nie przerywać laseroterapii po 1 lub 2 zabiegach – inaczej ich efekty zostaną zaprzepaszczone.

Laseroterapia składa się z serii zabiegów – najczęściej około 10, których czas trwania oraz częstotliwość powinna być ustalona przez specjalistę oraz rozległości i charakteru dolegliwości, schorzeń lub uszkodzeń naświetlanej partii ciała.

W naszym gabinecie stosujemy specjalistyczne laser BTL-4000, którego bezpieczne użytkowanie gwarantują certyfikaty i atesty medyczne. Urządzenie BTL charakteryzuje:

 • wysoki stopień precyzji w dostosowaniu parametrów zakresu mocy i długości fal;
 • szeroki wybór sond laserowych prysznicowych i punktowych;
 • najwyższa ochrona wzroku za pomocą specjalistycznych okularów zabezpieczających przed promieniowaniem;
 • kontrolowana emisja światła, które głęboko przenika w głąb tkanek;
 • dostęp do gotowych protokołów terapeutycznych;

Laseroterapia nie powinna być stosowana przez osoby z cukrzycą i nowotworami, cierpiących na nadczynność tarczycy, epilepsję a także przy zachowaniu ostrożności przez osoby przyjmujące antybiotyki. Zdecydowanie też odradza się ją osobom ze zmianami skórnymi niewiadomego pochodzenia lub ze świeżą opalenizną oraz u kobiet w ciąży, karmiących matek i niemowląt.

Zapraszamy na laseroterapię w Rzeszowie do Centrum Zdrowia ENER-VORA

Rzeszów, Al. Rejtana 10 (3 piętro, budynek „Rena”)

tel. 515 250 098