Pasożyty ludzkie

Kto mieszka w naszym ciele? Oczywiście na temat nieproszonych gości w naszym organizmie napisano już wiele artykułów, stworzono wiele prac. Pasożyty, bo o nich mowa, mieszkają w naszym ciele i często są tematem nieco wstydliwym. Pomimo, że mamy świadomość, że pasożyty ludzkie często atakują nasze organizmy, w praktyce o tej wiedzy często zapominamy.

Pasożyty u ludzi mieszkają we wszystkich zakamarkach naszego ciała, gnieżdżą się w organizmie, a tym samym bardzo niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jak dowodzą badania statystyczne niemalże osiem na dziesięć osób nieświadomie hoduje w sobie pasożyty. Czasami nie są to pojedyncze pasożyty, lecz przeciwnie wielkie grupy intruzów. Warto, więc wiedzieć, czym są pasożyty, a także, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Czym są pasożyty ludzkie?

Pasożyty ludzkie to organizmy, które aby przeżyć muszą mieć żywiciela. Naturalnie dla większości pasożytów żywicielem jest człowiek. Osoba ludzka może stać się żywicielem wówczas, kiedy pije skażoną wodę, czy też zjada niedogotowane warzywa, lub nieumyte owoce. Co więcej, należy pamiętać, że źródłem infekcji mogą być także brudne ręce, a także kurz, z którym wszak mamy do czynienia codziennie. Pasożyty u ludzi, a raczej wywoływane przez nie choroby mogą być także groźne dla życia, jednakże nie w naszej strefie klimatycznej. To stwierdzenie jednakże wcale nie znaczy, że można je lekceważyć. Dzieje się tak, dlatego, że pasożyty wcale nie są obojętne dla naszego organizmu i jego funkcjonowania i mogą zakłócić wiele procesów.

Ascaris lumbricoides

Z brudnych rąk

W największym stopniu rozpowszechnionym pasożytem jest owsik. Na ogół występują one u dzieci, ale także bardzo często u osób dorosłych. Owsiki to pasożyty niewielkie, mające około 10 milimetrów, cechujące się kolorem białym. Pasożyty te gnieżdżą się w jelicie grubym, zaś samice owsików wychodzą na zewnątrz i w ludzkim odbycie składają jaja. W takiej sytuacji osoby zakażona owsikiem czuje przykre swędzenie. Powikłaniem nieleczonych owsików może być stan zapalny otrzewnej a także wyrostka robaczkowego.

Duże pasożyty

Znacznych rozmiarów pasożytem jest glista ludzka, której żywicielem jest jedynie człowiek. Pasożyt ten podobny jest to dżdżownicy, zaś jego długość sięga nawet czterdzieści centymetrów. Do ludzkiego organizmu glista może trafić jedynie wskutek spożycia pokarmu, który jest zakażony, ponieważ zarodki glisty muszą rozwijać się poza ustrojem. Najczęściej ma to miejsce w wodzie, czy też w wilgotnej glebie. Jeśli glista dostanie się do organizmu, przebija ścianę jelita a tym samym wędruje do oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Jeżeli pasożyt ten nie zostanie wyeliminowany z organizmu mogą nastąpić powikłania, gdyż może dojść do niedrożności jelit a także przewodów żółciowych.

Różnorodne formy tasiemca

Bardzo popularną formą choroby pasożytniczej u człowieka jest tasiemczyca, która to jak sama nazwa wskazuje jest wywołana przez tasiemce. Jest to grupa robaków należąca do płazińców, czyli robaków płaskich. Tasiemcem można zakazić się spożywając niedogotowane mięso, grzyby, czy też owoce leśne. Tasiemiec to pasożyt, który występuje w wielu postaciach oraz formach, dlatego w naszym organizmie może bytować niewielki do 60 milimetrów tasiemiec karłowaty, ale równie dobrze może to być tasiemiec eliptyczny, którego wielkość sięga nawet do czterdziestu centymetrów. Oczywiście możemy wyróżnić także tasiemce uzbrojone i nieuzbrojone. Zakażenie tasiemcem objawia się na wiele sposobów, ponieważ ogólnie cierpimy na złe samopoczucie, jesteśmy zmęczeni, borykamy się z nudnościami, a także jesteśmy w większym stopniu pobudzeni nerwowo. W okresie długiego bytowania tasiemca w naszym organizmie, może także pojawić się niedokrwistość, ponieważ znaczna ilość robaków wywołuje owrzodzenie jelit.

300 gatunków pasożytów ludzkich

Jak donoszą najnowsze badania naukowców w ludzkim organizmie może mieszkać nawet trzysta różnorodnych gatunków pasożytów. Najczęściej występują one w jelitach, ale równie dobrze mogą umiejscowić się także w mięśniach, stawach, w wątrobie, a także przewodzie pokarmowym czy też we krwi. Pasożyty sprawiają, że ludzki organizm nie działa w sposób prawidłowy, zostaje pozbawiony witamin, składników mineralnych, a także cukru. Co więcej, w większym stopniu wydzielają się toksyny, które to powodują uszkodzenie tkanek. Pasożyty w organizmie mogą stać się, więc przyczyną wielu chorób, dlatego warto zapoznać się z charakterystycznymi objawami, aby wiedzieć jak je rozpoznać.

Do głównych objawów choroby pasożytniczej należą:

 • Podkrążone oczy
 • Brak apetytu
 • Niedowaga
 • Częste infekcje
 • Bóle głowy i mięśni
 • Zmiany skórne, wypryski
 • Zmęczenie

1 thought on “Pasożyty ludzkie

  • Author gravatar

   Mimo coraz dokładniejszej wiedzy na temat pasożytów, coraz lepszych sposobów ich zwalczania i coraz lepszych warunków sanitarnych, nasi „nieproszeni goście” nadal stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet i życia.

   Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich 10 lat różnego rodzaju pasożytami zaraziło się blisko 4,5 miliarda ludzi, w Europie- co trzecia osoba, Stanach Zjednoczonych 85-95% społeczeństwa. Pasożyty stanowią przyczynę 14 mln przypadków zgonów na świecie w ciągu roku, co daje 25% ogólnego wskaźnika śmiertelności. Dlatego nie bagatelizujmy problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *