Dlaczego alergicy nie lubią wiosny?

Dla wielu osób wiosna i lato, to najpiękniejsze pory roku. Jednakże nie wszyscy uważają tak samo. Miesięcy tych nie lubią przede wszystkim alergicy, ponieważ czują się źle, a wręcz fatalnie. Wszystko, dlatego, że słońce, a także rozkwitające rośliny stanowią dla nich główne źródło cierpień.

Czym jest alergia?

Warto wspomnieć, że alergia jest po prostu nadwrażliwością ludzkiego organizmu, na szereg różnych bodźców. Jeśli organizm zetknie się z nimi, musi zacząć mobilizować organizm, aby zachował do tego celu siły obronne. Cały nasz ustrój zaczyna, więc zachowywać się w taki sposób, jakby walczył z bardzo groźnym wirusem. W takim momencie wytwarzane są różne przeciwciała, które występują w postaci: kataru, chrypki, wysypki, czy też obrzęku oczu.

Co może nas uczulać?

Substancjami uczulającymi są alergen, które to mogą być naprawdę różnorodne. Przede wszystkim alergenami mogą być pyłki traw, czy też drzew. Oczywiście uczulać może także zwierzęca sierść, kosmetyki, czy też puch oraz kurz. Lista alergenów jest naprawdę bardzo długa, ma niemalże 20 tysięcy pozycji, jednakże aż siedemdziesiąt procent przypadków to uczulenia na pyłki roślin, z którymi borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci.

alergia

Jak alergeny dostają się do naszego organizmu?

Alergeny najczęściej mają postać wziewną, co oznacza, że wdychamy je. Dodatkowo mogą one dostawać się także poprzez skórę, przez co mamy do czynienia z alergią kontaktową. Trzecią, a zarazem ostatnią możliwością jest dostawanie się alergenów przez układ pokarmowy, wówczas to mamy do czynienia z alergią o charakterze pokarmowym.

Czy alergia jest niebezpieczna?

Pomimo, że na ogół wśród ludzi alergia uchodzi za schorzenie uporczywe i trudne w zwalczeniu, twierdzimy, że nie jest groźna dla naszego organizmu. Jednakże to przekonanie jest błędne, ponieważ nieleczony obrzęk alergiczny może spowodować obrzęk krtani. Co więcej może skończyć się nawet w najcięższych i nieleczonych przypadkach uduszeniem.

Czy alergia jest chorobą dziedziczną?

Alergia jest schorzeniem dziedzicznym w bardzo dużej mierze, ponieważ kiedy jedno z rodziców jest alergikiem prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka alergii wynosi aż 25%. Jeżeli oboje rodziców ma alergię, dziecko aż w 80% jest skazane na alergię.

Jak dowiedzieć się, co nas uczula?

Oczywiście, aby poznać, jakie alergeny atakują nasz organizm możemy wykonać testy alergiczne. W praktyce na ogół wykonywane są testy skórne. Wówczas to na nakłutą skórę wprowadza się kroplę alergenu, zaś, jeśli występuje reakcja uczuleniowa wiemy już, jakie alergeny są dla nas szkodliwe. Testów skórnych nie wykonuje się jednak u dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Kosztownymi, lecz doskonale działającymi testami są te, które polegają na badaniu przeciwciał we krwi. Alternatywną metodą którą można zastosować do określenia alergenów jest test przy wykorzystaniu aparatu Mora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *