Grzybica paznokci

Grzybica paznokci jest schorzeniem wywoływanym działaniem drożdżaków, pleśniowców oraz dermatofitów. Chorobę tą dzieli się na kilka faz. W pierwszej fazie grzybica obejmuje paznokieć palucha, zaś w kolejnych całe płytki paznokciowe.

Grzybica paznokci jest bardzo popularną chorobą, na którą cierpią nie tylko osoby starsze, ale także i dzieci. Warto zaznaczyć, że najbardziej narażone na nią są osoby, które wyróżniają się obniżoną odpornością, te, które cierpią na cukrzycę a także osoby po chemioterapii. Do powstawania grzybicy paznokci przyczynia się także noszenie skarpetek z włókien syntetycznych oraz obuwia, które nie przepuszcza powietrza.

Grzybica paznokci uważana jest za chorobę zakaźną, dlatego też, aby jej uniknąć należy dbać o higienę osobistą. Dodatkowo nie należy używać rzeczy, które należą do osób cierpiących na to schorzenie, albowiem bakterie bardzo łatwo się rozprzestrzeniają.

Jeżeli cierpimy na grzybicę z całą pewnością możemy zauważyć, że nasze paznokcie wyróżniają się bardzo specyficznym wyglądem. Choroba ta postępuje bardzo wolno, dlatego też czasami lekceważymy te pierwotne objawy. Jednakże należy powiedzieć, iż należą do nich:

  • Łuszczenie się naskórka
  • Duża łamliwość paznokci
  • Nieestetyczne zmiany w wyglądzie paznokci

Kiedy dosięgnie nas grzybica, płytka paznokci zaczyna robić się matowa, zaś w następnej kolejności staje się biała. Pod płytką z kolei zaczynają pojawiać się brązowe plamy a także bruzdy. Dodatkowo grzyby, które gromadzą się pod płytką paznokciową wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. W sytuacji, kiedy grzybica nie jest leczona zaczyna się rozrastać a w końcu prowadzi, do bardzo trudnych w leczeniu skutków, albowiem następuje odklejenie się płytki paznokciowej.

grzybica paznokci Onychomycosis

Jak zatem rozpoznać infekcję grzybiczą paznokci?

Grzybica paznokci, to schorzenie, które trudno rozpoznać, albowiem pierwsze jej objawy są stosunkowo niewinne i nie budzą niepokoju. Najczęściej, bowiem objawy którymi są łuszczenie się naskórka, oraz rozdwajanie paznokci uznawane jest za skutek niedoboru witamin. Grzybicę paznokci najczęściej rozpoznajemy w jej kolejnym etapie, kiedy dochodzi do zmian w płytce paznokciowej. W pierwszej kolejności schorzenie dotyka płytkę palucha, zaś w chwili kiedy jest nieleczone stopniowo przenosi się na dalsze palce. W tym etapie rozwoju choroby pojawia się także bardzo nieprzyjemny zapach, który to jest wynikiem gromadzenia się złogów grzybów pod płytką paznokciową. W tej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem jest podjęcie odpowiedniej kuracji leczniczej.

Kolejna faza rozprzestrzeniania się schorzenia obejmuje matowienie płytki oraz jej zmianę na białą bądź też brunatną barwę. Paznokcie zainfekowane grzybicą stają się bardzo kruche oraz łamliwe, a dodatkowo pojawia się na palcach opuchlizna i zaczerwienienie. Konsekwencji następuje odklejanie się paznokcia, a także infekcja tkanki wokół paznokcia.

Grzybica, czyli proces zakażenia grzybami chorobotwórczymi to bardzo poważna choroba, jaka wymaga nie tylko leczenia regularnego, ale także długotrwałego. Dzieje się tak, dlatego, że w chwili, kiedy schorzenie to pozostaje nieleczone może dojść do zdeformowania płytki paznokciowej a także infekcja może przenieść się na inne części ciała. Z pomocą metody biorezonansu istnieje możliwość wyleczenia całkowitego grzybicy. Metoda ta przynosi pozytywne efekty przede wszystkim u pacjentów młodych, w których grzybica została wcześnie zdiagnozowana a także nie doszło do następnego przesiewu. W metodzie tej leczy się nie tylko miejsca zaatakowane grzybicą, czyli w tym przypadku paznokcie, lecz cały organizm, aby grzyb został zlikwidowany. Zadaniem biorezonansu jest nie tylko zapobieganie rozprzestrzenianiu się grzybów, ale ich całkowite wyeliminowanie. Terapia ta nie posiada żadnych skutków ubocznych, dlatego też może być stosowana u osób w każdym wieku oraz o różnej kondycji organizmu.

Naturalnie warto wspomnieć także o domowych metodach leczenia, zwłaszcza, kiedy grzybica jest w początkowym stadium rozwoju. Jedną z takich metod jest kuracja octowa, czyli regularne moczenie płytki paznokciowej w roztworze z octu białego.

Jak skutecznie zapobiegać grzybicy paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci jest trudnym zadaniem, dlatego też uważa się, że o wiele lepiej jest jej zapobiegać. Warto, więc dbać o ogólna kondycję paznokci, a przede wszystkim utrzymywać higienę osobistą. Po każdym myciu paznokcie należy osuszyć a także systematycznie przycinać płytkę. Aby uniknąć grzybicy należy także nosić przewiewne i wygodne obuwie, oraz unikać skarpet stworzonych z włókna syntetycznego.
Jeśli korzystamy z miejsc publicznych, którymi są basen czy sauna, nie możemy także zapominać o noszeniu gumowych klapek. Co więcej nie należy korzystać z rzeczy prywatnych osób, które już cierpią na grzybicę paznokci.

6 thoughts on “Grzybica paznokci

    • Author gravatar

      A ja się ostatnio pozbyłam tego dziadostwa 🙂 Lekarka mi przepisała taki lek trioxal, który przyjmuje się pulsowo. Brałam, potem miałam przerwę i potem znowu brałam. Do tego ściągnęłam sobie z ich strony leczpaznokcie.pl taką specjalną aplikację na telefon, która mi przypominała, że mam zażyć lekarstwo. I się udało 🙂

    • Author gravatar

      ja też mam Trioxal… weszłam na stronę i ściągnęłam tą aplikację, nich mi ktoś przypomina o tych wszystkich cyklach bo na bank zapomnę. Dobrze, że ktoś wymyślił taką fajną rzecz dla zapominalskich.

    • Author gravatar

      dziewczyny czy po trapi na grzyba macie jakieś nawroty choroby??

    • Author gravatar

      ja tam nie mam nawrotu grzybicy już od fiu fiu …..i bardzo dobrze mi z tym, lek zadziałał superr i na te wakacje będę mogła zakładać sandałki. Fakt że trzeba sie pilnować z tymi pulsami.

    • Author gravatar

      widzę, że żadna z was nawrotu choroby nie miała. Mam nadzieję, że i u mnie leczenie wyżej wymienionym lekiem przyniesie poprawę i wyleczy grzybicę. Co do tej strony to naprawdę fajna i dużo ciekawostek. Aplikację tez sobie pobrałam, żeby się nie pomylić w dawkowaniu.

    • Author gravatar

      Wyniki badania laboratoryjnego odebrane. Jestem zdrowa i mam spokój z grzybica raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *