Gdy swędzi i piecze – profilaktyka grzybicy

Grzybica zwana inaczej mikozą (łac. mycoses) jest bardzo zakaźną chorobą. Cierpią na nią ludzie i zwierzęta. Chorobę wywołują mikroskopijne grzyby, które atakują skórę, paznokcie (zwłaszcza stóp) oraz narządy wewnętrzne (płuca, narządy rozrodcze). Grzybicą można zarazić się wszędzie. Leczy się ją zazwyczaj stosując specjalne preparaty przeciwgrzybiczne. Grzybicę można wyleczyć również sposobami naturalnymi, ale najważniejsza jest tutaj profilaktyka i zdrowy rozsądek.

Pierwsze prawo profilaktyki grzybicy – lepiej zapobiegać!

Zarazić się grzybicą nie jest trudno. Zarodniki chorobotwórczych grzybów występują wszędzie. Są w sierści zwierząt, na dywanie, w meblach, ziemi, wodzie. Znajdziemy je na skórze i błonach śluzowych innych ludzi. Grzyby chętnie atakują stopy, paznokcie, pachwiny. Mogą zaatakować narządy wewnętrzne takie jak jelito grube, oskrzela, płuca oraz narządy rozrodcze. Grzybica jest zakaźna i powoduje dodatkowy dyskomfort zawiązany między innymi z zewnętrznymi zmianami, które występują na skórze. Choroba potrafi zniszczyć zaatakowane narządy. Jest bardzo niebezpieczna. Leczenie grzybicy jest bardzo trudne i nie zawsze skuteczne. Jak się przed nią bronić?

Grzybicza profilaktyka jest najważniejsza, bowiem lepiej zapobiegać tej chorobie zawczasu niż ją leczyć. Dlatego też nie należy nosić pożyczonych butów, domowych kapci, skarpet, rajstop czy bielizny. Absolutnie zawsze trzeba używać swojego własnego ręcznika. Stosowanie takich narzędzi jak nożyczki, cążki i pilniczki do paznokci u manikiurzystki musi być ściśle kontrolowane, a narzędzia muszą podlegać każdorazowemu odkażeniu. Gdy jesteśmy na wakacjach albo na basenie, pod prysznic wchodźmy zawsze w odpowiednim obuwiu. To samo dotyczy dojścia do basenu, korzystania z łazienki, łaźni parowej czy suchej. Obuwie ochronne w tym wypadku zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia grzybicą, chroniąc stopy przed kontaktem z podłożem.

grzybica paznokci stóp

Profilaktyka grzybicy dotyczy również naszego własnego mieszkania i naszych osobistych rzeczy. Grzyby uwielbiają wilgotne środowisko, dość wysoką temperaturę i brak światła. Dlatego zawsze po kąpieli starannie się wycierajmy, zwłaszcza fałdy skórne i przestrzenie między palcami stóp. Nie nośmy wilgotnych skarpet. Nadają się one tylko do prania. Unikajmy butów i skarpet wykonanych z tworzyw sztucznych. Takie materiały nie przepuszczają wilgoci, powodują, że stopy się pocą. Pamiętajmy, że nawet but skórzany musi odetchnąć minimum jedną dobę. Latem warto nosić przewiewne obuwie typu sandały i klapki. To jest najlepsza profilaktyka.

Gdy grzybica zaatakuje

Leczenie grzybicy często jest nieskuteczne. Zwłaszcza antybiotykami, powoduje nawrót choroby zwłaszcza wywołanej drożdżakami. Lepiej jest zastosować odpowiednią dietę. Dieta przeciwgrzybiczna to dieta niskowęglowodanowa. Pożywką grzybów są cukry, dlatego należy je wyeliminować z naszej diety. Warto stosować leczenie naturalne grzybicy. Przydatny jest tutaj czosnek i preparaty czosnkowe. Czosnek blokuje dostęp glukozy do komórki grzyba. Odpowiada za to związek zwany allicyną. Dobre rezultaty przynosi też spożywanie rośliny zwanej wilcacora, preparatów z ziół czyli czarciego pazura (La Pacho), owocu Noni oraz aloesu. W leczeniu grzybicy warto odkwasić organizm, gdyż grzyby tworzą w organizmie środowisko kwaśne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *