Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła jest najczęstszym objawem przeziębienia poza gorączką, dreszczami, katarem czy kaszlem. Powodują go wirusy i bakterie. Ten nieprzyjemny objaw nie musi oznaczać od razu wizyty u lekarza. Warto wypróbować stare, sprawdzone domowe sposoby na ból gardła, które są bardzo skuteczne, zwłaszcza w pierwszej fazie choroby.

Dlaczego gardło boli?

Organizm ludzki jest narażony przez całe swoje życie na ataki wirusów i bakterii. Przed ich niekorzystnym wpływem chroni nas układ immunologiczny, który niestety od czasu do czasu zawodzi i wtedy chorujemy. Wirusy, które atakują organizm docierają do tkanek błon śluzowych. W tym środowisku błyskawicznie się rozmnażają i niszczą komórki nabłonkowe. W wyniku tego zostają odsłonięte głębiej położone warstwy, które już nie są chronione. My odczuwamy ich podrażnienie, jako ból, lekarz zaglądający do naszego gardła widzi natomiast zaczerwienienia, które popularnie określa się jako zapalenie gardła. Ból gardła może występować na podłożu wirusowym lub bakteryjnym (angina). Jeśli ból gardła nie jest silny, odczuwamy drapanie i pieczenie, postarajmy się zapobiec rozwojowi choroby domowymi środkami.

Mikstury Babci Kazi

Nasze babcie nie biegały za każdym razem do lekarza, nie brały antybiotyków na kilogramy i miały się całkiem dobrze stosując domowe sposoby na ból gardła. Warto wypróbować ich przepisy. Najprostszym sposobem do walki z chorobą jest odpoczynek w łóżku. Dlaczego? Nie narażamy w ten sposób naszego organizmu na wpływ czynników, które dodatkowo mogą wpłynąć na jego odporność, czyli: zmiany temperatury, wahania pogody, stres, zmęczenie po całym dniu pracy. Ale pozostanie w domu jest dla wielu osób luksusem, na który sobie pozwolić nie mogą, dlatego też nie zwlekając – gardło należy leczyć.

Po pierwsze – syrop z cebuli – jest to genialny lek naszych babć. Działa bakteriobójczo, a przede wszystkim znieczulająco. Cebulę należy pokroić w plastry i zasypać cukrem, a następnie odstawić w ciepłe, ale ciemne miejsce. Po kilku godzinach cebula zacznie puszczać sok i ten sok jest naszym syropem. Działanie bakteriobójcze ma siarka, która tu się wydziela. Dodatkowo jest wspomagana witaminą C, A, B1, B2, PP i mikroelementami takimi jak cynk.

naturalne sposoby na ból gardła

Po drugie – lecz się tym, czym się strułeś. Stosowanie gorących napojów typu herbata z malinami na ból gardła niewiele się zda. Nasze gardło jest otwartą raną, a ran nie leczy się ciepłem tylko zimnem. Dlatego, jeśli już chcemy wypić herbatę z malinami i lipą to najpierw ją schładzamy. Dobrym sposobem na bolące gardło jest picie naparu z tymianku i podbiału. Można również jeść lody – jednak zdania w tym przypadku są podzielone ;-).

Po trzecie – płuczemy gardło i to często. Można skorzystać z dostępnych roztworów w aptece, ale nasze babcie poleciłyby sposoby naturalne. Gardło można płukać naparem z rumianku, mięty. Działanie bakteriobójcze ziół jest znane od dawna. Rumianek działa także przeciwzapalnie. W domu można też wykorzystać do płukania wodę utlenioną, która rozrabiamy z wodą w następujących proporcjach – 2 łyżki stołowe wody utlenionej i pół szklanki wody przegotowanej. Podobny roztwór można zrobić na bazie sody oczyszczonej z tą różnicą, że zaleca się zastosowanie jednej łyżki sody na pół szklanki wody. Dobre rezultaty daje też płukanie gardła sokiem z buraków.

Po czwarte – stosujemy inhalacje z ziół. Do miski nalewamy wrzątek. Dodajemy sól lub zioła – majeranek, tymianek. Przysuwamy głowę nad wrzątek i nakrywamy się ręcznikiem. Wdychamy parę.

Domowe sposoby na ból gardła można wzmocnić przeprowadzając terapię Mora czyli biorezonans. Pomoże ona zwalczyć ognisko chorobowe w zalążku i przyśpieszyć leczenie przeziębienia niwelując jego objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *