Wirusy atakują – gardło w potrzebie

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu narzekał na problemy z gardłem. Szczególnie w tych okresach, kiedy pogoda nie należy do najlepszych, czyli zazwyczaj jesienią lub zimą, mogą nas dopaść problemy z nim związane. Przypadłością która atakuje nas niezwykle często jest między innymi wirusowe zapalenie gardła. Ale skąd mamy wiedzieć, że to właśnie ten rodzaj dolegliwości nas męczy?

Na pewno powinny nas przede wszystkim zaniepokoić objawy, które zazwyczaj występują razem. Należą do nich takie jak temperatura ciała powyżej 38, 5 stopnia, suchy kaszel, katar, ból gardła podczas przełykania oraz uczucie ciągłego drapania w gardle. Zdarza się także że przy wirusowym zapaleniu gardła mogą wystąpić także objawy takie jak spuchnięte powieki czy też wysypka na skórze. Jak wtedy reagować, aby jak najszybciej pozbyć się dolegliwości i powrócić do dobrego stanu?

ból gardła

Przede wszystkim zacząć należy od tego, iż wirusowe zapalenie gardła nie jest dolegliwością, która zazwyczaj ustępuje sama po kilku dniach. Jeżeli nie zadba się o to, aby ją w porę wyleczyć, może spowodować anginę czy nawet zapalenie płuc. Dlatego jeżeli dopadają nas jakiekolwiek objawy tego typu należy reagować jak najszybciej. Bardzo często wizyta lekarska kończy się przepisaniem antybiotyku, które mogą powodować dodatkowe reakcje uboczne. Warto więc dowiedzieć się w jaki sposób jeszcze można się pozbyć tej dolegliwości.

Na każdą przypadłość i chorobę są jakieś sprawdzone sposoby, dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jakie są sprawdzone sposoby na zapalenie gardła. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak można wyleczyć ból gardła, gdyż ten objaw wirusowego zapalenia gardła zazwyczaj jest najbardziej uciążliwy. Ze sprawdzonych i od lata stosowanych sposobów można polecić przede wszystkim ogrzanie ciała, szczególnie stóp i klatki piersiowej. Dobrym domowym sposobem, który także zaleca wielu lekarzy jest płukanie gardła wodą z dodatkiem soli. Jednakże należy dobrze dobierać ilość, wskazana jest łyżeczka soli na szklankę wody, a temperatura powinna być zbliżona do ciepłoty naszego ciała. Można stosować do tego zabiegu także rumianek lub szałwię. Wiele osób stosuje także olejek kamforowy naciera się nim stopy oraz klatkę piersiowa, co wspomaga ich rozgrzewanie, dobrze jest także natrzeć szyję z tym że potem trzeba ją owinąć na przykład ręcznikiem aby się rozgrzała.

Aby objawy nie były tak dokuczliwe należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, można powiesić mokre ręczniki na ciepłych kaloryferach. Trzeba także pić dużo płynów, zalecana jest herbata z cytryną, lipą lub malinami. Gdy zaś dokucza nam niezwykle silny katar, można zastosować inhalacje z sody spożywczej, dodaje się ją do gorącej wody, następnie przez kilak minut trzeba nachylać się nam naczyniem i wdychać powstałą w ten sposób parę.

Domowe sposoby mają to do siebie, że możemy po nie sięgnąć dosłownie w każdej chwili, dlatego na pewno warto samemu sobie pomóc aby jak najszybciej przezwyciężyć dolegliwości. Może się okazać, ich będzie to niezwykle korzystne, czasem o wiele bardziej niż przyjmowanie zapisanych przez lekarza antybiotyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *